20 Yaş Dişi Tedavisi

20 Yaş Dişi Tedavisi

20 Yaş Dişi Tedavisi

Bireyler en son yirmili yaşlara geldiğinde azı dişlerinin arka kısımlarından diş çıkarmaktadır. Kişilerde bu dişler çok daha erken yıllarda ya da geç yıllarda da çıkabilir. Sayısı genel olarak 4 tanedir. Ancak bazı bireylerde daha az sayıda 20 yaş dişi çıkabilir.

Bazı bireyler dişlerinin tamamını çıkarabilirken; bazı bireylerde gömülü diş problemi ortaya çıkar. Bu duruma diş eti şişlikleri, yoğun ağrı hissedilebilir.

Kişi dişlerinin belli bir kısmını çıkarmışsa da bu durum yarı gömülü diş olarak adlandırılır.

Pozisyonuna göre 20 yaş dişi:

  • Dikey gömülü
  • Açılı gömülü
  • Yatay gömülü şekilde olabilir. Bu durumun tespiti için diş hekimi çekim öncesinde röntgen çekimi yaptırır.

20 Yaş Dişi Nasıl Çekilir?

Bireye 20 yaş dişi çekiminde ilk olarak uygun miktarda lokal anestezi uygulaması yapılır. Sonrasında birkaç dakika yeterli uyuşukluğun sağlanması beklenir.

Diş çekimi yapılır ve bölgeye gazlı bez ile tampon yapılır. Bunun yarım saat ağızda kalması ve sonra çıkarılması gerekmektedir.

İlk zamanlar kişide yanak şişliği, diş eti şişliği, dişin dibinde beyaz bir görüntü, kanama, ağrı olması çok doğal bir durumdur. Bunun için antibiyotik ve ağrı kesici ya da sadece ağrı kesici tedavisi uygulanır.

Kişide eğer ateş, yoğun ağrı, iltihap gibi durumlar varsa kesinlikle diş hekimine bunu haber vermelidir. Bu durumda antibiyotik başlanabilir.

Bireyler kanama sırasında tükürme, ağız çalkalama gibi uygulamalardan kaçınmalıdır. Aksi halde kanamanın üzerinde oluşan pıhtı tıkacı zedelenecektir ve kanama yeniden daha yoğun şekilde başlayacaktır. Kanamanın durması için bireylerin kendisine zaman tanıması gerekmektedir.

Peçete, pamuk ile tampon yapılması önerilmez. Bunun için yoğun kanaması olan bireyler diş hekimlerine de danışarak eczaneden steril gazlı bez (spanç) satın alabilir.

Ağız çok hafifçe tuzlu su ile temizlenebilir. Ancak güçlü bir şekilde gargara yapılmamalıdır. Bu sayede ağız içerisindeki mikroplar öldürülmüş olur. İyileşmenin hızlanması için hijyenik bir ağız içi çok önemlidir.

20 yaş dişi çekimi nadiren de olsa genel anestezi altında da yapılabilmektedir. Bu durumda tamamen ameliyat öncesi ve sonrası prosedürler uygulanır ve birey 1 gün operasyon sonrasında hastanede gözlem altında tutulabilir. Bu alanda İstanbul Diş Klinikleri arıyorsanız, doğru adres Şişli Diş Kliniği olan Smilegroup olacaktır.

Sağlık