Alman Kurdu Köpek Irkının Özellikleri

Alman Kurdu Köpek Irkının Özellikleri

Alman Kurdu ırkı, daha çok polisler ve istihbaratçılar tarafından kullanımda olan bir köpektir. Alman Kurdu ırkının yapısı sahibine sadık, akıllı ve güçlü duruşa sahip olan bir köpektir. Bu tür köpekler yabancı kişilere karşı olarak oldukça temkinli davranırlar. Bu özellikleri gereğince de bekçi köpeği olarak da kullanılabilir. Son derece zorlu şartlara karşı dayanıklı olan köpeklerdir. Köpek sahiplendirme konusunda ise güvenlik amaçlı en çok tercih edilen köpek ırkıdır. Belirli bir tehlike olduğu anda sahibine haber veren köpeklerdir. Alman Kurdu, doğru eğitimleri aldığı takdirde ortaya mükemmel hünerler çıkarabilecek olan köpek ırkıdır. Dış görünüşünden saldırgan bir köpek türüne benzese de kişilere saldırma gibi bir özelliği yoktur. Her daim dikkatli olan bir ırktır. Kendilerine arkadaş seçme konusunda da çok dikkatli davranırlar. Ayrıca bu köpekler engelli olan bireylere de yardımcı olan köpeklerdir. Duyma engeli olan bir köpeği uyandırma, kapı zili çalma hatta tehlikelere karşı tedbir ve önlem alabilme özellikleri de vardır. Bulunduğu ortamda görmezden gelinir ise havlayarak dikkat çekmeyi başarır.

Alman Kurdu Köpek Irkının Bakımı

Alman Kurdu ırkında olan köpekler belirli aralıklar ile bakıma ve düzene ihtiyaç duyarlar. Haftada 1 ya da 2 kez ölü tüy ve derilerden kurtulması adına köpek tarama tarağı ile güzelce taranmalıdır. Enerjileri yüksek olduğundan dolayı yürüyüş ve koşu egzersizlerinin yapılması gerekmektedir. Alman Kurdu ırkının beslenmesi de düzenli olmalıdır. Belirli bir diyet dahilinde uygulanmalı ve düzenli beslenme biçimine sahip olması gerekir. Formda ve güçte kalması gereken bir köpek ırkıdır. Beslenme ihtiyaçlarında bir kesik olmaması gerekir.

Alman Kurdu Köpek Irkının Sağlık Durumu

Alman Kurdu ırkı, aynı zamanda Alman Çobanı olarak da adlandırılmaktadır. Düzenli ve gerekli olan çevre koşullarında, bakımı yapıldığı takdirde ömürleri uzun senelerce sürebilir. Ömürleri ise 9 ile 13 sene aralığındadır. Alman Kurdu ırkında vücut bağışıklığı ve direnci çok önemlidir. Bağışıklık ve direncin yüksek olması adına belli periyotlar ile veteriner muayenesi yapılması gerekir. Bunun yanı sıra bu ırka ait olan aşı takviminin düzenli uygulanması da gerekir.

Genel Kültür