Çocuklarda geçmeyen öksürük

Çocuklarda geçmeyen öksürük

Çocuğun günlük hayatını olumsuz etkileyen ve geçmeyen öksürükler, başka hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Levent Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Beyhan Bulgurlu Göksan, anne babaları inatçı öksürüğe karşı uyarırken, şu önerilerde bulundu:

Öksürük solunum yollarının korunmasında etkili bir reflekstir. Yabancı cisimleri, balgamı, istenmeyen parçacıkları uzaklaştırmak için gereklidir. Dört haftadan kısa süren öksürüğün en sık nedeni, viral enfeksiyonlardır.
Küçük çocuklar yılda ortalama 6-8 kez öksürüğün eşlik ettiği üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Hatta çocukların %12-15 kadarı yılda 12 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Öksürük, dört haftadan kısa sürüyorsa, nezle /grip ile birlikte başlamışsa, çocuğun muayenesinde önemli bir sorun ya da eşlik eden başka bir hastalık yoksa ayrıntılı tetkik, yoğun tedavi gerekmez.
Ancak bazı durumda çocuklarda öksürük geçmeyebilir. Dört haftayı geçen her öksürük önemli bir belirti olabilir, bu nedenle ayrıca detaylı olarak değerlendirilmelidir.

Öksürük nasıl oluşuyor dikkat edin

Öksürük ile birlikte anne babaların dikkat etmesi gerekenler:

– Öksürüğün başlangıcı, aniden mi oluştuğu
– Öksürük ile birlikte balgam ya da hırıltı, hışıltı gibi seslerin eşlik edip etmediği
– Nefes almada zorluk, sık ve zorlu nefes alma
– Öksürüğün akşam ya da sabah saatlerinde artış göstermesi
– Geceleri horlama, yoğun burun akıntısı ve baş ağrısı olup olmadığı
– Alerjik bulgular ve egzama varlığı
– Ailede tüberküloz gibi bulaşıcı ya da kalıtsal hastalıkların varlığı
– Akraba evliliği
– Ev içerisinde yoğun sigara kullanımı
– Kilo kaybı, büyümenin durması, beslenme güçlüğü
– Aktivite sırasında öksürüğün artış göstermesi gibi detaylara dikkat edilmelidir.

Öksürük bir ayı geçerse kontrol şart

Dört haftayı geçen uzun soluklu öksürükte çocukların mutlaka ayrıntılı muayeneden geçerek gerekli tetkikleri yaptırması gerekir. Bu dönemde doktor tarafından tanı kesinleşene kadar kontroller aksatılmamalıdır.
Enfeksiyon, reaktif hava yolu gibi sık görülen tabloların yanı sıra kistik fibroz, doğumsal akciğer veya kalp hastalığı, yabancı cisim, romatizmal hastalıklar gibi az görülen ancak önemli tanılar da karşımıza çıkabilmektedir.
Öksürük sıradan görülmesine karşın pek çok hastalık açısından önemli bir belirtidir. Özellikle bir ayı bulan öksürük her yaş grubunda çok daha önemlidir.

Kaynak: veicerik.com

Sağlık