En Etkin Yerden Isıtma Sistemleri Hangileridir?

En Etkin Yerden Isıtma Sistemleri Hangileridir?

Bireysel ısıtma sistemleri söz konusu olduğunda mevzubahis ısıtma sistemlerinde yaygın olarak tercih edilen modellerden biri olan yerden ısıtma sistemleri, sağladığı konfor ve estetik görünümle her geçen gün ülkemizde ve tüm dünyada kullanımını yaygınlaştırmaktadır.

Bireysel ısıtma sistemleri içerisinde bulunan yerden ısıtma sistemlerinde tüm tesisat ve ısıyı sağlayan borular yer döşemesinin altında bulunur. Böylelikle dışarıdan hiçbir görüntü vermeyen yerden ısıtma sistemlerinde evinizde çirkin diyebileceğimiz beyaz ısı boruları veya petekler yer almaz. Tabandan başlayarak ısıtma sağlayan yerden ısıtma sistemleri, petek sistemine göre sadece estetik olarak değil fonksiyonel ve ekonomik olarak da daha avantajlıdır. Örneğin petek sisteminde belirli aralıklarla petekleriniz toz tutacağı için temizletmeniz gerekmektedir bu da zaman artı maliyet demektir. Ancak yerden ısıtma sistemlerinde bu tür bir bakım maliyeti yoktur. Bununla birlikte petek sisteminde her ne kadar iyi bir döşeme yapılmış olsa da günün sonunda belli bir miktarda ısı kaybı olmaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinde herhangi bir ısı kaybı söz konusu değildir. Tüm tesisatın yer altında olduğu yerden ısıtma sisteminde borulara erişen tüm ısı tabandan itibaren evi ısıtmaya başlar. Böylelikle olası bir ısı kaybının önüne geçilir.

Hangi sistemler tercih edilmeli?

Yerden ısıtmalı sistemlerde hermetik kombiler veya yoğuşmalı kombiler kullanabilirsiniz. Hangi markayı seçeceğiniz ise tamamen bütçenize bağlıdır. Bununla birlikte ortalama 3+1 ev için yoğuşmalı kombiler oldukça yeterli gelmektedir.

Yerden ısıtma sistemlerinin her geçen gün daha da yaygınlaştığı ülkemizde gerek sağladığı estetik duruş gerekse iç dekorasyonu petek engelleri olmadan yapmamızı sağlayan yerden ısıtmalı sistemler özellikle özel iç mimari ile döşenmiş gayrimenkullerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Siz de bireysel ısıtma sistemlerinde yerden ısıtma sistemlerini seçerek hem göz zevkinize hem de cebinize hitap edebilirsiniz. Isı kaybı olmadığı için diğer sistemlere göre çok daha fazla tasarruf etmenizi sağlayan yerden ısıtma sistemleri ile sadece eviniz değil cebiniz de güzelleşir desek sanırım yanlış söylemiş olmayız.

Bireysel ısıtma sistemleri içerisinde önemli bir yer tutan yerden ısıtma sistemleri ile siz de evinizde konforu ve estetiği bir araya getirebilirsiniz.

Genel Kültür