Havalimanında Duty Free Shop Ürünleri Gerçekten Uygun Mu

Havalimanında Duty Free Shop Ürünleri Gerçekten Uygun Mu

Havalimanında Duty Free Shop Ürünleri Gerçekten Uygun Mu?

Duty free olarak ifade edilen mağazalar havaalanı ölüm içerisinde yolcuların check-in işlemleri tamamlandıktan sonra gittikleri alanlarda yer almaktadır. Söz konusu mağazaların her havalimanında bulunmadığı bilinmektedir. Nitekim bu konu ile ilgili olarak uluslararası özellikteki havaalanlarının genellikle duty-free mağazaları bulundurduğunu söyleyebiliriz. Duty free mağazalar yolculara belli başlı koşullar çerçevesinde alışveriş imkânı tanımaktadır. Belli başta tütün kategorilerinin yanı sıra Marlboro Double Fusion Summer önüne gibi çeşitli sigara markaları dağ mağazalarda satılan ürünler arasında yer alır.

Ancak havalimanlarında yer alan duty-free mağazaların gerçek anlamda ucuz olup olmadığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar olduğunu söylemek gerekir. Bu açıdan duty free mağazalarla ilgili yapılan sloganlar oldukça yönlendiricidir. Ancak bu yönlendirmeler doğru değildir. Söz konusu mağazaları sattığı ürünlerde gümrük vergisinin çok az bir miktarda olması veya tamamen gümrük vergisinden yoksun olması ile ilgili bilgiler mevcuttur. Hava yolları talimatları ile alakalı olarak düzenlenen mağaza yönetmeliği reelde bu bilgileri teşkil etmemektedir. Satılan tütün ve tütün ürünleri kategorisindeki Djarum Black marka bir sigara için piyasa değerinin üzerinde bir fiyat ödeyerek mağazadan ayrılmaktadır. Bu da havalimanındaki duty free shop ürünlerinin uygunluğu noktasında doğruluk payı olmadığını gösterir.

Duty free mağaza şekli ile ilgili olarak online çözümler çok daha olumlu bir tabloyu ortaya çıkarmaktadır. Nitekim online satışların tutarları ile ilgili olarak gerçek anlamda bir uygunluktan bahsetmek mümkündür. Mevcut fiyatlara bakıldığında havalimanlarındaki duty free mağazalarda alınan Captain Black marka ürünlerin online mağazalarda çok çok daha uygun fiyatlarla satışa sunulduğu görülmektedir. Bu sebeple online alışveriş yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Diğer taraftan seyahat durumu olmayan insanlar için böyle bir alternatifin oluşu da önemli bir fırsat niteliği taşır. Bahsi geçen online alışverişler aracılığı ile alınan ürünlerde herhangi bir limit olmayışı ayrıca sevindirici durumdur. Nitekim duty free mağazalarda söz konusu olan limitli alışveriş oldukça sınırlıdır. Bunların yanı sıra mevcut limitlerin ürün kategorileri arasında farklı oranda arttığını, havalimanı ve ülke kurallarının bu konuda belirleyici olduğunu ifade edebiliriz.

Genel Kültür