Koah hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar

Koah hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar

Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada ve Türkiye’de en sık öldüren 4. hastalık durumunda. 2020 yılında 3. hastalık olmasının öngörüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez, “Erken tanı ve uygun tedavi ile KOAH hastalığının seyri düzelip ilerlemesi durabiliyor” açıklamasında bulundu.

KOAH’ın Türkiye’de görülme oranı yüzde 19.2

Solunum yollarını tutan KOAH, nefes darlığı, hırıltılı solunum, nefes verirken ıslığa benzer ses, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtiler gösteriyor. Hastalığında basit bir solunum fonksiyon testi ile erken tanının mümkün olduğunu vurgulayan Uzman Dr. Esra Sönmez, 21 Kasım Dünya KOAH Günü’nde KOAH hastalarının dikkat etmesi gereken önemli noktaları paylaşarak, “KOAH hastalığının görülme oranı dünyanın farklı bölgelerinde değişmekle beraber, yüzde 5 ile yüzde 20 sıklığında görülüyor. Türkiye ortalaması ise yüzde 19.2” dedi.

Tanı ve değerlendirilmesinin doğru şekilde yapılması önemli

KOAH’ın çok sık görülen bir hastalık olmasına rağmen hastaların doktora başvuruda gecikmelerin görüldüğünü belirten Dr. Esra Sönmez, “KOAH tanı ve değerlendirmesinde spirometri gereklidir ve doğru şekilde yapılması son derece önemli” açıklamasında bulunarak 6 maddede hastalarının dikkat etmesi gereken önemli noktalara değindi;

– Sigaradan uzak durun. Gerekirse sigarayı bırakmak için destek alın.

– İlaçlarınızı doktorun söylediği şekilde kullanın.

– KOAH şikâyetlerinizde artış olduğunda gecikmeden doktorunuzla paylaşın.

– Aşılarınızı ihmal etmeyin.

– Sağlıklı beslenin.

– Düzenli olarak egzersiz yapın. Solunum egzersizlerini öğrenin.

Kaynak: haberioldu.com

Sağlık