Modern Dünya Sporu Tenis Nedir

Modern Dünya Sporu Tenis Nedir

Modern Dünya Sporu Tenis Nedir

Tenis, içi boş bir lastik top ile dikdörtgen veya çokgen bir kortta iki veya dört kişi tarafından oynanan bir spordur. Erken tenis, aristokrasi ve kraliyet tarafından çayırlarda ve ormanlarda oynanırdı. 14. yüzyılda, Roger de Corbeville tenisi Fransa’ya getirdi ve Royal Court’taki saray mensuplarına tanıttı. King Charles IX, tenisi popüler hale getirdi ve Fransa genelinde kortlar kurdu. Tenis raketleri profesyonel oyunculara avantajlar sağlar.

1570’te Blaise Lavenu, tenisi aristokrasi için bir spor olarak kuran ilk tenis eğitim kitabını yayınladı. Zamanla tenis o kadar popüler oldu ki bazı okullarda müfredatın bir parçası haline geldi. Ancak tenis, 1868 yılına kadar Londra’daki St. George’s Lawn Tennis Club’da resmi olarak bir spor olarak kodlanmamıştı. Tenis ayakkabıları günümüzün en avantajlı ayakkabılarıdır.

Tenis Tarihsel Süreci Nedir?

1673’te Richmond Düşesi Mary Frances Grey, kriketi William Watson’a malikanesinde oynanacak gayri resmi bir oyun olarak tanıttı. Aristokratlar, pahalı ekipman gerektirmediği ve açık havada oynanabildiği için kriketi yeni favori oyunları olarak hızla benimsediler. Kriket, hızlı bir şekilde üst sınıf arasında en sevilen oyun olarak tenisin yerini aldı, hatta bazıları için bir egzersiz biçimi haline geldi. 1858’de, oyuncular arasındaki maçları kolaylaştırmak, turnuvalar ve lig pozisyonları düzenlemek için The Lawn Tennis Association kuruldu. 1873 yılında William T. R. Plunkett tenis raketlerini icat etti ve ilk profesyonel tenisçi oldu. O zamanlar dünyada sadece 10 profesyonel vardı ve İngiltere’de yılda sadece bir turnuva vardı. 1920 yılına gelindiğinde, dünya çapında 1 milyon seyirci ile yılda 60 uluslararası turnuva vardı.

Tenis, yaş gruplarına ve beceri seviyelerine göre birçok varyasyona sahiptir. 6 Grand Slam turnuvası – Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon, ABD Açık ve diğer 2 turnuva – dünyadaki tüm profesyonel tenisçilerin %75’inden fazlasını oluşturuyor. Tenis çantaları günümüzün en önemli ekipmanı olarak ön plana çıkıyor.

üm profesyonel oyuncular bu 6 turnuva için çaba gösterdiğinden, dünya çapındaki turnuvalar arasında hem popülerliği hem de geliri artırmaya yardımcı oldu. Birçok hırslı amatör oyuncu, benzer beceri seviyelerindeki diğer oyunculara karşı performansa dayalı yerel veya bölgesel sıralamalarla dünya çapında ATP/WTA turlarında da rekabet eder.

Spor