Nem Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Nem Kurutma Nedir?

Nem kurutma, bir ortamdaki istenenden fazla olan nemin bir cihaz yardımıyla ortamdan uzaklaştırma işlemidir. Ortamdaki nemin fazlalığı birçok soruna yol açabilmektedir. Havadaki nem oranının belli bir seviyede kalması insan sağlığı için oldukça önemlidir. Bunun için kullanılan cihazlar çeşitlilik göstermektedir. Bu cihazlar genel hatlarıyla ev tipi ve sanayi tipi olarak ayrılmaktadır. Halk arasında rutubet olarak bilinen nem, küf gibi sağlığa zararlı durumlara sebebiyet verebilmektedir. Eşyaların eskimesi, duvar boylarının dökülmesi ve kötü koku fazla nemin olumsuz sonuçlarından sadece bazılarıdır. Pek çok alanda kullanılan nem alma cihazları genellikle erzak deposu, beton, şap, epoksi, depo, arşiv gibi alanlarda yaygın kullanım imkânı bulmaktadır.

Nem Alma Cihazları Nerelerde Kullanılır?

Nem alma cihazları evlerde kullanılabildiği gibi birçok endüstri sektöründe de kullanılmaktadır. Sanayide çeşitli aşamalarda nem kurutma özelliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Depolama, arşiv, gıda, ulaşım, su ile çalışılan alanlar, inşaat kurutma gibi sektörlerde sıkça tercih edilmektedir. Nemden gıdalar hızla bozulabilmektedir. Özellikle kış aylarında inşaat alanlarında beton kurutma işlemi mutlaka yapılmalıdır. Üretim sonucu oluşan çeşitli maddelerin depolanmasında nem kurutma makinesi ihtiyacı çok önemlidir. Arşivler kağıt ve türevi malzemeleri barındırdığından ve kağıdın nemden çok kolay etkilenmesi sebebiyle nem alma cihazı gereklidir. Yine nemden etkilenen ürünlerin bir yerden bir yere taşınmasında da nem alma makinesi nem taşımaktadır.

Nem Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Nem kurutma işlemine başlanmadan önce en önemli nokta kullanılacak cihazın doğru seçilmesidir. Kullanılacak olan mekânın özellikleri uygun cihazı belirleyecektir. Kullanılacak alanın hacmi ilk önemli referans olacaktır. Bir oda ya da bir ev, hatta bir depo alanı nemden uzaklaştırılmak istenebilir. Bir cihazın nem alma kapasitesi kullanılacağı alanla doğru orantılıdır. Cihazlar çeşitli yollarla nemi cihaz içine hapsedebilir. Isıtma ve havalandırma, yoğuşma ile, adsorpsiyon ile olacak şekilde yöntemler vardır. En geleneksel yöntem olan ısıtma ve yoğuşma yöntemleri ile nem cihaza hapsedilebilmektedir. Modern yoğuşma ve adsorbsiyon teknikleri ise, nemin sıvı halde cihazda kalmasını sağlamaktadır.

Nem Kurutma Cihazları Nasıl Çalışır?

Nem kurutma cihazları yöntemlerine göre farklı çalışma prensiplerine dayalı olarak işlemektedir. Cihazların kullanım kolaylığı ile sadece fişi prize takmak ve güç düğmesine basmak yeterlidir. Cihaz nemi toplayı su ile dolduğunda led lambası uyarı anlamında yanmaktadır. Su dolan hazne boşaltılmalıdır.

Nem Kurutma Cihazları Verimli Mi?

Nem kurutma cihazları özellikler evlerde mutfak, banyo, yatak odası, garaj, boş oda, dolap içi, kiler gibi alanlarda çokça kullanılmaktadır. Nem alma cihazları küfü önlediği için çocukları olan aileler tarafından tercih edilmektedir. Küfün insan sağlığı üzerindeki olumsu etkisinin en bilinen hali alerjilerdir. Sanayi tipi cihazlarda ise en çok kış aylarında verimlilikleri anlaşılmaktadır.

Güvenilir Nem Kurutma Firması

Her alanda olduğu gibi bir firmadan hizmet alırken aranan ilk nitelik güvenilir olmasıdır. Firmamız gerek deneyimi gerekse müşteri memnuniyeti odaklı çalışma disiplini ile kalitesini gözler önüne sermektedir. Müşteri hizmetlerine dildiğinizde ulaşabilir, soru ve sorunlarınızı iletebilirsiniz. Uzman teknik ekip ile ürünler hakkında detaylı bilgi almanız mümkündür.

Nem Alma Cihaz Fiyatları

Nem alma cihazlarının fiyatları ev tipi ve sanayi tipi olmasına göre değişmektedir. Özelliklerine ve boyutlarına göre de sınıflandırılan cihazlar için satın alma dışında kiralama seçeneği de mevcuttur. Bütçeye ve kullanılacak alana en uygun nem alma cihazı için sadece sitemizi ziyaret etmeniz ve ürünleri incelemeniz yeterlidir. En genel hatlarıyla; 1.100,00 TL’den başlayan fiyatlar en fazla 20.000,00 TL civarına kadar çıkabilmektedir.

Genel Kültür