Plastik Ambalaj

Plastik Ambalaj

Plastik ambalajlar günümüzde hemen hemen bütün ürünlerde kullanılır. Plastik ambalajlar yapıları gereği kullan at olarak üretilir. Bu üretim, insanlar için kolaylık sağlar. Dışarıda olduğunuzu düşünün; su içmek için pet şişede alırsınız.

Suyu içer ve şişesini atarsınız. Bu kolaylık sağlar. Fakat çevre açısından düşünürsek durum pek de böyle görünmüyor. Doğada uzun yıllar boyunca erimeyen plastik ambalaj, çevreye oldukça zararlıdır.

Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına Zararlı Nelerdir?

Plastik ambalajlar, güneş ışınları depoladıkları için kanserojen madde üretirler. Bu sebeple aynı plastik ambalajın uzun süreli kullanılması insan sağlığına oldukça zararlıdır. Plastik ambalajlar uzun süreli kullanılmazlar.

Plastik ambalajlar, uzun süreli durdukları zaman kanserojen madde üreteceği için insan sağlığına zarar verirken, hormonlarının dengesizliğine yol açar. Bunun yanı sıra kanser ve aynı zamanda üreme sağlığının sorunlarına yol açar.

Plastik Ambalajlardan Hangileri İnsan Sağlığına Daha Fazla Zarar Verir?

Plastik ambalajların 1, 2, 4 ve 5 numaralı plastikleri insan sağlığı içerisinde en güvenilir olanlarıdır. Fakat unutulmamalı ki bütün plastik ambalajlar hem çevreye hem de doğaya zararlıdır. Zorunda kalınmadıkça plastik ambalajlar kullanılmamalıdır. Zorunda kalınırsa ise 1, 2, 4 ve 5 numaralı plastikler tercih edilerek zararları minimum düzeye indirilmesi gerekir.

Plastik Ambalajların Doğaya Zararları Nelerdir?

Plastik ambalajlar doğaya atıldıkları zaman yok olma süreleri fazlasıyla geç oluyor. Buna örnek verilecek olursa; bir plastik pet şişe doğada tam 400 yıl sonra yok oluyor. Bir plastik poşet ise 1000 yıl sonra yok oluyor. Bu sebeple herhangi bir plastiğin doğaya atılması, doğaya verilen zararların en büyüğüdür. Çünkü herhangi bir plastik doğada çok geç yok olur.

Plastik Ambalajların Verdikleri Zararlı Ne Şekilde Önlenebilir?

Plastik ambalajlar insan sağlığını bozarken aynı zamanda doğaya da zararlı çok büyüktür. Bunun en büyük sebebi plastik ambalajların doğadaki yok olma süreleri fazlasıyla çoktur. Plastik ambalajların verdikleri zararları önlemek amacıyla plastik ambalajları hayatınızdan çıkartabildiğiniz kadar çıkarmanız gerekir.

Plastik pet şişeler yerine cam şişeleri kullanabilirsiniz. Evden çıkmadan önce cam şişenize su doldurabilirsiniz. Bu durum hem sağlığınız için hem de plastik ambalajların doğaya verdikleri zararları önlemek için bir yöntemdir. Aynı zamanda ekonomiktir. Evden su doldurduğunuz için dışarıda suya harcama yapmanız gerekmez.

Fakat eğer ki dışarıdan su almak isterseniz, alacağınız suyun cam şişede olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde plastik ambalajların zararlarından korunabilirsiniz aynı zamanda çevreyi de koruyabilirsiniz. Markette poşet almak yerine bez çantalar kullanabilirsiniz.

Bez çantalar hem doğayı korurken hem de birden fazla kullanabileceğiniz için ekonomiktir. Pikniğe giderken kullandığınız plastik tabaklar yerine evinizden cam tabak, çatal, kaşık, bardak yanınıza alırsanız hem sağlığınızı hem de doğayı korumuş olursunuz.

Eğer ki plastik ambalajlardan korunmak isterseniz bunun birden fazla çözümü vardır. Unutmayın ki plastik ambalajlardan korunmak sizi koruduğu kadar etrafınızdaki insanları ve çevreyi korur.

Şişe plastik ambalaj ürünlerimiz ve tüm hizmetlerimize ulaşabilirsiniz. https://www.petekplastik.com/tr/

Genel Kültür