Tenis Gribi Seçimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Tenis Gribi Seçimi Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Raketli sporlar içerisinde yer alan tenis önemli bir ekipmanı elinde bulundurmaktadır. Bu açıdan sporun uygulanabilmesi için raketin varlığı bir öneme sahiptir. Dolayısıyla raketle ilgili bütün elementler ekstra önem taşır. Bu elementler arasındaki avantaj sağlama noktasında önemli örneklerden bir tanesi de tenis gribidir. Tenis gribi tenis raketinin oyuncu tarafından tutuşunu sağlayan kısmı ifade etmektedir. Tenis gribi tenis raketi ile sağlanacak bütün performansı yöneten alandır. Dolayısıyla doğru tenis gribinin seçilmesi oyuncu açısından çok ciddi bir öneme sahiptir. Bu noktada bahsi geçen materyaller ile ilgili önemli detaylar yer almaktadır. Tenis ekipmanları içerisinde yer alan gripler piyasada farklı ölçülerde satılmaktadır. Bu noktada tenis gribi seçimi yaparken bulunulan lokasyonun önemi büyüktür. Nitekim her bölge için değişken bir grip ölçüsü mevcuttur.

Tenis gribi seçimi için iki farklı yöntem uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden ilki inç hesabı yapmaktır. Nitekim grip ölçü aralığı önceden belirlenmiş rakamsal ifadelerle mevcuttur. İnç hesabı yapılması için öncelikle metre veya mezuraya ihtiyaç duyulur. Bundan sonra yapılması gereken avuç içi açılarak avucun merkezinden parmak uçlarına doğru ölçüm yapmaktır. Bu ölçümün yapılması için avuç içinde yer alan ilk çizgi başlangıç olarak kabul edilir. Yapılan ölçümün bitiş noktası ise orta parmağın ucudur. Bu aralık üzerinde hesap edilen santimetre ölçüsü inç bakımından hesaplanır ve doğru grip ölçüsü bu sayede alınmış olur. Bundan sonra yapılması gereken daha önce lokasyonlara göre hazırlanmış ölçü tablolarına göre tercih yapmaktır

Tenis gribi için kullanılacak ikinci yöntem ise tahmini grip ölçülü bir raketi Eastern pozisyonunda ele almaktır. Eastern pozisyonu raketi kavrarken avuç içinin sekizgen köşelerin uzun olanına denk gelecek şekilde olduğu pozisyondur. Bu pozisyonda diğer elin işaret parmağı oluşan boşluğa yerleştirilmelidir. Bu sırada işaret parmağı için yeterli alan yoksa mevcut grip oyuncunun eline küçüktür. Eğer işaret parmağı için söz konusu alan boşluk içindeyse tenis gribi oyuncunun elini büyüktür. Tüm bunların yanı sıra bütün ölçümlere rağmen tenis gribi oyuncunun eline uygun gözükmeyebilir. Bu durumda genel olarak oyuncuların seçimi küçük gribi seçmekten yana olmalıdır.

Spor