Tenis Kortu Nedir

Tenis Kortu Nedir

İkili ya da çiftli karşılaşmalarla yapılan tenis oyunu dayanıklılık ve rekabet istemektedir. Raket eşliğiyle oynanan tenisin oynandığı alana kort denmektedir. Tenis kortu dikdörtgen şekline sahiptir. Orta bölümünde bulunan file oyuncuların bölümlerini belirlemektedir. Tenis kortları açık ve kapalı alan olarak ikiye ayrılmaktadır. 

  • Açık Tenis Kort Alanı; Profesyonel oyuncuların maçlarını sıklıkla yaptığı alan ise açık tenis kort alanıdır. Açık tenis kortlarında iki çeşit tribün bulunmaktadır. Bunlardan biri portatif birisi ise sabit tribündür. Ekonomik olarak avantaj sağlayan açık tenis kort alanları belediyelerde, okul bahçelerinde, otel spor alanlarında ve büyük spor salonlarının bahçelerinde bulunmaktadır. Genellikle akrilik zemini olan açık tenis kortun pek çok çeşit zemini bulunmaktadır. Aydınlatma olarak led ya da projektör kullanılmaktadır.
  • Kapalı Tenis Kort Alanı; Genellikle tenis okuluna sahip olan kişiler ya da ticari amaçla tenis yapanların kullandığı tenis alanına kapalı tenis kort alanı denmektedir. Kış aylarında tenis oynamak isteyenler için ideal alandır. Çelik konstrüksiyon olarak yapılmaktadır. Çatı kaplamasında solmaz brandalar kullanılmaktadır. Genellikle sentetik zemin tercih edilsede diğer zemin çeşitlerine sahip olan kapalı tenis kort alanlarıda bulunmaktadır. Aydınlatma olanda led ya da halide projektör kullanılmaktadır. 
  • Her türlü tenis ekipmanına ve tenis çantası modellerine tenis market’den ulaşabilirsiniz.

Tenis Kortu Zemini Çeşitleri

Tenis kortlarında bulunan zemin çeşitleri birden fazladır. Hemen, hemen her zeminde oynanabilen tenis sporunda genellikle sert, çim ve sentetik zemin kullanılmaktadır. 

  • Sentetik Tenis Kortları; Çim sahada olan yumuşaklığı sağlayan sentetik tenis kortları bakım gerektirmemektedir. Özel tesislerde tercih edilmektedir. Diğer tenis kortlarına oranla daha dayanıklı olan sentetik tenis kortları plastik çim liflerinden elde edilmektedir. Sentetik çim üzerine koyulan kum sayesinde saha hava koşullarından korumaktadır.  
  • Çim Tenis Kortları; Eskiden en yaygın kullanılan tenis kort çeşidi çim tenis kortudur. Bakım gerektiren ve yüksek maliyete sahip olan çim tenis kortları günümüzde daha az tercih edilmektedir. Çok iyi ve hızlı top atan oyuncular için avantaj sağlayan zemin çeşididir. Gerçek çimlerden elde edilmektedir.
  • Sert Tenis Kortları; Parklarda, klüplerde rekreasyon merkezlerinde ve okullarda bulunan sert tenis kortları çeşitli beton ve asfaltlardan elde edilmektedir. Tenis topunun daha yükseğe zıplamasını sağlayan bu zemin oyunculara avantaj sağlamaktadır. 
Spor