Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu

Türkiye Tenis Federasyonu, 1953 yılından beri varlığını sürdürmekte olan bir federasyondur. Federasyon içerisinde 60.000’e yakın lisanslı tenis oyuncusu ve 240 adet federe kulüp yer almaktadır. Federasyon, 1953 yılından itibaren özerk bir yapı halimi almış olsa da neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta olan bir federasyondur. Türkiye Tenis Federasyonu’na ilk kez başkanlık yapan isim ise Server Bey ismidir. Federasyona günümüzde Cengiz Durmuş başkanlık yapmaktadır. Cengiz Durmuş ise 1965 yılı, Ağrı doğumludur. Akdeniz Üniversitesi İnşaat Bölümü mezunu olan Durmuş aynı zamanda da oldukça iyi bir tenis oyuncusudur.

Tenis Sporunun Tarihçesi Nedir

1800’lü yıllardan itibaren gelmekte olan tenis sporu, mağara duvarlarına resmedilen resimlerin tenise benzerliği sayesinde insanlar birbirilerine takım halinde küçük bir top atarak oynamaya başlarlar. Tarihimizde bilinmekte olan Haçlı Seferleri sırasında bile insanların tahta parçalarını bir raket olarak kullanıp birbirilerine top attıkları bilinir. Tenis, gün geçtikçe Avrupa’ya, İngilizce konuşulan ülkelere yayılıyor ve kaplı alanlarda el ile oynaman bir spor halini almaya başlıyor. Fransa’ya kadar ulaşan bu spor, el ile oynanıyordu. Daha sonra el ile yapılan müsabakalarda kızışma olduğu fark edilince tahta parçalarını bir raket olarak kullanmaya karar verir, oynamaya devam ederler. İlk telli raket 1542 yılında bulunup, oluşturulmuştur. İlk tenis kuralları hakkında bir kitabı ise 1555 yılında Venedik’te Antonio Scaino da Salo yazmıştır. Tekli ya da ikili oynanan bu sporlarda amaç topu ağ file üzerinden takımların biribirinden ulaştırmasıdır.

Tenis Sporunda Kullanılan Kıyafetler Nelerdir?

Tenis sporunda kullanılan kıyafetler kadın ve erkek olmak üzere farklılık gösterir. Kadınlar İÇİN kullanılan tenis kıyafetleri etek, şort etek, çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler ve tenis elbiseleridir. Erkekler için ise şort ve yine çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler bulunur. Tenis sporunda kurallar dahilinde en çok dikkat edilmesi gereken durum ise kıyafetin özenli, temiz ve titiz olmasının gerekliliğidir. Yönetmeliğe bağlı olarak konulan kurallarda kıyafetlerin düzgün ve giyilmesi gereken kıyafetlerin giyilmesi mümkün değildir. Günlük hayatta giyilen ya da kullanılan bir giysinin tenis müsabakasında giymesi kural ihlaline yol açacaktır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor