Yaş Antep Fıstığından  Kavrulmuş Antep Fıstığı Yapımı

Yaş Antep Fıstığından  Kavrulmuş Antep Fıstığı Yapımı

Yaş Antep Fıstığı Kavrulması

Yetiştirilme süreci kolay olmayan Antep fıstığı, tuzlu ve tuzsuz olarak da sık tüketilen bir yemiş türüdür. Çiğ hali ise kavrulmuş halinden daha uygun fiyata satılmakta olup, Antep fıstıklarını yağ halde alıp evde kavurmak daha ekonomik olmaktadır. Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır.

Yaş Antep Fıstığını Fırın ile Kavurmak

Yaş Antep fıstığı satın al ,sonra ilk olarak fıstıklarını ortalama olarak 2,3 saat ılık suda bekletmek gerekir. Sonrasında kırmızı kabuklar el yardımı ile kolayca soyulmaya hazır hale gelir. Kırmızı kabukların soyulması sonrası antep fıstıklarından bazıları kapalı halde bulunabilir. Kapalı olarak çıkan antep fıstıklarını ise antep fıstığı kıracağı yardımı ile kabuğunu tamamen kırmamaya özen göstererek çok ayırmadan klasik antep fıstığı açıklığına ulaşana kadar çatlatmak gerekir. Suda bekleterek kabukları soyulmuş olan yaş Antep fıstıkları ıslaklığını koruduğu için fırınlama işleminden önce ıslak antep fıstıklarını bir gün boyunca sererek kurutmalıyız. Bu işlemin amacı fırınlama süresini azaltmak ve daha iyi sonuç elde edebilmek için yardımcı olacaktır. Bekletme sonrasında ise yaş Antep fıstıklarını yaklaşık olarak 35 ya da 40 dakika süresince 150 derecelik bir fırında kontrol edilerek pişirilmesi sağlanmalıdır. Taze yaş antep fıstığı satın almak için aşağıdaki linke bakabilirsiniz. https://antepmahsulleri.com/taze-antep-fistigi-siparisi/

Yaş Antep Fıstığını Tava ile Kavurma Tekniği

Tava ile kavurma yönteminin de ilk 3 aşaması fırın ile kavurma tekniğiyle benzer şekilde yapılır. Sonrasında ise tavaya konulan Antep fıstıklarının üzerine tuzlu su eklenerek, ağır şekilde kavrulur ve yemek için hazır hale getirilir. Yaş ben fıstık tüketilecek çoklukta kavrulmalıdır. Çünkü fazla miktarda kavrulan ve yenmeyen Antep fıstıkları zaman içinde nemlenir ve yumuşayarak bayatlamaktadır. Tüketilecek çokluktan daha fazla kavrulan antep fıstıkları yine de oldu ise bez bir torbada saklanması bayatlama sınırını azaltmaktadır. Fırınlama ya da tavada kavurma yöntemlerini kullanırken, isteğe göre tuz oranını artırabilir veya azaltabilirsiniz. Aynı zamanda gün içinde tüketilmek istenirse tava yöntemi ile kavurmak daha pratik olacaktır. Bu sebeple daha çok tercih edilebilir bir yemiş türü olmakla beraber kullanım alanı çok geniş bir üründür. Gerek tatlılarda gerekse ana yemeklerde özellik sunum için tercih edilebilir.

Genel Kültür