Yaşam boyu bağışıklık için doğru aşı önerileri

Yaşam boyu bağışıklık için doğru aşı önerileri

Aşılar, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre yılda 2 ila 3 milyondan fazla ölümü önlüyor. Aşı sayesinde sadece aşı olan kişiler değil, etraflarındaki özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler de korunur. Aşı pek çok kişi tarafından sadece bebeklerin ve çocukların ihtiyacı olarak düşünülse de gerçek öyle değildir. Hayatın tüm evrelerinde aşı, hastalıklara karşı önlem olarak kullanılmaktadır. Yaşa göre olunması gereken aşıları sizler için derledik.

11-12 yaş

Meningokok: Bakteriyel menenjit için önlem olan meningokok aşısının ilk dozu bu yaşlarda yapılabilir.

Tetanoz, difteri ve boğmaca: Genellikle “Tdap” aşısı olarak adlandırılan bu aşı, bu üç hastalığı da korur.

HPV aşıları: Bu aşılama, HPV’nin neden olduğu bazı kanser türlerine ve diğer hastalıklara karşı koruma sağlayan üç dozlu bir seridir.

13-18 yaş

Meningokok: Bir yurtta kalmaya başlayan üniversite birinci sınıf öğrencileri için bir destek aşısı olabilir.

19-26 yaş

HPV aşısı: 11-12 yaş arası HPV aşısı tamamlanmadığı durumlarda uzmanlar HPV serisinin erkekler için 19-21 yaş arasında, kadınlar için 19-26 yaş arasında almasını önermektedir.

19-55 yaş

Kızamık, kabakulak, kızamıkçık: İnsanların yüzde 2 ile 5’i kızamık bağışıklığı geliştirmedikleri için bebeklik döneminde aşılanırlar. Bu hastalıklarçeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde bir veya iki doz daha aşı olunması gerekebilir. Yüksek riskli olan ve ikinci bir doza ihtiyaç duyanlar arasında sağlık personelleri, uluslararası yolculuk yapan insanlar ve salgın ortamında kızamıklara maruz kalan kişiler bulunur.

19-65 yaş

Suçiçeği aşısı: Suçiçeği aşısı 13 yaş altı çocuklar için toplamda 2 doz olarak önerilir. İlki 12 ila 15 aylık dönemde, ikincisi 4-6 yaş arası dönemde alınır. Bu dönemlerde suçiçeği aşısı olmadıysanız bu iki dozu 28 gün arayla yetişkin döneminizde alabilirsiniz.

65 yaş ve üstü

Polisakkarid pnömokok aşısı: PPV olarak bilinen bu aşı pnömokok türü bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Tüm yaşlar

Grip (İnfluenza): Herkesin yıllık bazda grip aşısı alması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bu bilgilerin sadece bir öneri olduğuna unutmayın ve sizin için doğru aşının ne olduğunu öğrenmek için doktorunuza başvurun.

Kaynak: soyleyis.com

Sağlık